Як познущалися травневі морози над аграріями

Прогнози експертів

За низкою зимових аномалій із заморозками та відлигами, теплим березнем та квітневими снігами на поля прийшли травневі морози. Як писав Agravery.com раніше, заморозки на початку місяця суттєво підкоригували очікування у садівників та власників ягідних плантацій - принаймні частина із них не отримає прогнозованого урожаю через повну або часткову загибель рослин, пише Ірина Глотова, повідомляють Патріоти України.

Але ситуація змусила напружитися й виробників польових культур. На щастя, не всіх - навіть в одному регіоні ситуація може значно відрізнятися. Як прокоментував фермер з Полтавщини Володимир Ярошенко, у його господарстві 30% пшениці вимерзло повністю, а 60% було суттєво пошкоджено. Постраждали й ячмінь, соя та соняшник. Гречку та просо йому взагалі довелось пересівати. А от на поля іншого господарства цієї області, підприємства «Агроекологія», холодна погода майже не вплинула.

Протягом останніх років нормою для українських фермерів стали достатньо ранні виходи у поле навесні і достроковий початок сезону збирання урожаю і можливість збирати його аж до настання морозів. Проте, як засвідчує начальник відділу агрометеорології українського Гідрометцентру Тетяна Адаменко, холоди на початку травня не можна назвати екстремальним явищем. «За багаторічними метрологічними спостереженнями заморозки можуть тривати до 20-25 травня. Це ті кінцеві дати, в які будь-коли за період спостережень фіксувалися заморозки», - стверджує метеоролог.

Опитані Agravery.com фермери та експерти змальовують досить суперечливу картину перебігу та наслідків травневого похолодання - у деяких регіонах морозу майже не відчули, тоді як у решті морози аж до -5 градусів суттєво вплинули на урожай. Найбільше під впливом холодного циклону опинились західні і східні регіони країни, а найбільш суттєво постраждали Вінницька, Черкаська, Полтавська, Київська області. В останніх двох регіонах пошкоджено сходи кукурудзи та сої на тих ділянках, де сівба проводилася у другій декаді квітня-на початку травня.

Фахівці стверджують, що найбільшій небезпеці серед польових опинились ярі культури, які були посіяні на початку травня, а також картопля, яку більшість домогосподарств та фермерів висаджують традиційно рано. Тут можна фіксувати втрати, проте через холодну весну вони не є настільки суттєвими - рослини просто не встигли як слід дати сходи. Спеціаліст з картоплярства, директор компанії HZPC Ukraine Ігор Чечітко коментує, що ситуація із картоплею наразі не є критичною - через затяжну та холодну весну частина промислових підприємств, що займаються картоплярством, просто відтерміновують посадку. Так, приміром, у господарствах на Дніпропетровщині лише на цьому тижні розпочали посадку бульби. «У цілому ж, хоча картопля і примерзла у деяких регіонах, сумарні показники врожаю будуть не нижчими за прогнозовані», - вважає він.

Експерт зернового ринку "УкрАгроКонсалт" Єлизавета Малишко пояснює, що ситуація із заморозками у регіонах ускладнювалась тим, що уже було посіяно половину із запланованої кукурудзи та соняшнику. Ці культури, хоча і відносно добре витримують від'ємні температури, трохи постраждали. "Кукурудза дещо померзла, проте на валову урожайність культури це не вплине - максимальні втрати можуть бути на рівні максимум 5%. А от озимі, загалом по Україні, зазнали менших втрат - вони достатньо стійкі і почувають себе на більшості території прекрасно, тож на врожайності мороз відіб'ється мінімально", - говорить експерт.

На низці полів у регіонах кукурудза «лягла» під впливом надто низьких температур, проте це стосується лише тих областей у яких вона встигла зійти, - якщо насіння ще не проклюнулось, то мороз його не зачепив. Холодостійкі гібриди почуваються трохи краще, проте і вони постраждали від травневого похолодання. Деякі агрономи також готуються пересівати поля, адже «приморожена» кукурудза, навіть якщо вона повністю відновить вегетацію (у чому фахівці дуже сумніваються), вже не дасть запланованого результату.

За словами директора підприємства "Агроекологія" Гліба Лук'яненка, по кукурудзі на силос критичної ситуації немає, вона трохи примерзла, але вузол кущіння не пошкоджений. Тож підстав для пересіву аграрій не бачить, хоча строки збирання будуть дещо розтягнуті у часі. Фактично, ті ж умови склалися і на Сумщині та Харківщині - у рослин фіксують відставання у розвитку у зв'язку із холодною погодою. "Усі культури у нас вистояли, втрати мінімальні, проте соя і кукурудза розвиваються слабко. Соняшник, горох та пшениця вегетують краще, по ним менше питань", - прокоментував агроном кластеру компанії AgroGeneration Захар Шелухін.

На Миколаївщині мороз вдарив лише по плодовим культурам, а ось решта полів просто отримали додаткову вологу. Кантрі-менеджер ED&F Man Україна (Юкрейніан Шугар Компані) Ігор Бучацький розповідає, що поля компанії знаходяться поза небезпекою. Компанія навіть збирається працювати над продуктивністю та нарощувати площі. «Цього року ми плануємо мати уже 8 тис. га зрошуваних земель та будемо і надалі розширювати земельний банк підприємства», - прокоментував він.

У мінус чи у плюс?

Частина аграрної спільноти відразу почала говорити про те, що такі пізні весняні приморозки неминуче відобразяться на кількості шкідників та хвороб на посівах. Адже, за словами Гліба Лук'яненка, хвороби більше чіпляються на пошкоджені рослини, тож вони можуть дещо втрачати у продуктивності. З ним згодні не всі. Наприклад, Захар Шелухін прокоментував, що прямого зв`язку між заморозками та хворобами немає, а минулотижневі опади, що випали у східних регіонах, навпаки змогли дещо виправити ситуацію із вологозабезпеченням озимих культур. Вони стали вегетувати краще, адже починаючи з березня на сході було доволі посушливо.

Незважаючи ймовірні проблеми із урожаєм та шкідниками, ця ситуація із погодою може зіграти і у плюс гаманцю аграріїв, якщо врожай буде меншим, то ціни можуть зрости. Голова СВК «Перемога» (Запорізька область) Віктор Грищук стверджує, низька ціна зерна минулих сезонів може цілком виправитися у цьому році, адже господарі більше рахуватимуть економіку виробництва, а погодний фактор стимулюватиме їх притримувати продажі зернової. Вже зараз ціни йдуть уверх, оскільки врожай почнуть збирати пізніше та у певний час на ринку виникне дефіцит.

Готуватись до нової хвилі

Тим часом, аграріям нема коли розслаблятися, адже українські синоптики уже встигли попередити про нову хвилю заморозків у шести областях України у період 18 до 19 травня 2017 року. «Починаючи з ночі 17 травня у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Луганській і Донецькій областях на поверхні грунту місцями заморозки 0-3», - йдеться в повідомленні на сайті відомства.

Коментуючи прогноз погоди, Єлизавета Малишко застерігла, що друга хвиля похолодання за останній період може бути особливо небезпечною для тих господарств, які уже зазнали втрат через негоду: "Зараз рослини там ослаблені, тож якщо похолодання буде більше 2-3 градусів морозу і протримається 3-4 ночі, втрати урожаю можуть бути набагато більшими, аніж на початку травня. Найбільше занепокоєння, особисто у мене, викликає кукурудза у Чернігівській та Сумській областях, адже сумарно там є сходи на 320 тис. га, і саме вони опиняться у зоні найбільшого ризику під час наступного заморозку".

Опублікував: Світлана Іваненко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

З архіву ПУ. Кохані жінки Шевченка - від кріпачок до аристократок

вівторок, 9 березень 2021, 20:58

Були в поета і заборонені стосунки. Українці святкують Шевченківські дні. Беззаперечно, Тарас Шевченко був багатостороннім генієм! Однак часто його особистість обожествляють, відбираючи все людське. Ми ж підготували для вас текст про Шевченка-людину. Л...

"Ваша картка заблокована. Зателефонуйте за номером таким-то": Якщо отримали таке sms-повідомлення, будьте готовими, що станете жертвою

четвер, 25 травень 2017, 6:55

Єдине, що ще залишається виманити шахраям - дані вашої банківської картки. Останнім часом багатьом українцям на телефон приходять sms-повідомлення від імені банків, в яких говориться: «Ваша картка заблокована. Зателефонуйте за номером таким-то ». Зазви...